AŞK KALBİ GÜÇLENDİRİYOR

AŞK KALBİ GÜÇLENDİRİYOR

Aşk, ruh sağlığına iyi geldiği gibi fiziksel anlamda da kişiye sağlık açısından önemli faydalar sağlıyor. Karşılıklı ve iyi yaşanan aşk, vücudumuzda endorfin denilen mutluluk hormon salınımını artırarak kalbi güçlendiriyor. Sagılanan maddeler, koroner damarları genişleterek kalbe daha fazla kan pompalanmasına olanak yaratarak kalp krizi riskini ve felce neden olan pıhtı oluşumunu en aza indiriyor,.

Ülkemizde, kalp damar hastalıklarına bağlı ölümler ne yazıkki hala  ilk sıralardaki yerini açık farkla korumaktadır. Yaşam koşullarının giderek ağırlaşması ve  yıpratıcı olmasının yanında aşırı rekabetçi, çıkarcı, maddeci ve sevgisiz toplum modelide bu olumsuzluğa ciddi derecede katkıda bulunmaktadır.

Bir çeşit stres olan aşk ; tüm vücudu etkileyerek insanın kalbinde heyecan, midesinde ise kelebek hareketleri oluşturan pozitif bir stres ile sağlığımıza olumlu yönde katkıda bulunmaktadır.

Kalbini sevenler aşık olmalıdır

 Platonik ve Bencil Olmayan ,aynı zamanda karşılıklı ve iyi yaşanan aşk vücudumuzdan salınan mutluluk hormonunu artırarak kalbi korumakta hatta güçlendirmektedir. Bu nedenlerden dolayı kalp damar  hastaları ; ilaç tedavisinin yanı sıra yaşam tarzı konusunda da değişiklikler yapmak zorundadır.

Kalp damar hastalıklarının oluşumuna ciddi katkıda bulunan sigara, diabet, obesite, hareketsizlik, kan yağları yüksekliği, tansiyon yüksekliği gibi risk faktörlerini azaltmanın yanında ; pozitif  davranış ve düşünce modeli , aşkı yaşama, sevme ve sevilmede kalbimize çok iyi gelmektedir.

Önemli bir detay olarak; aşk yaşanmaya başlanıldığında kişiler, aşık olunan  kişiye daha iyi görünmek için kendilerine her yönden iyi bakarlar ve daha sağlıklı görünüme kavuşurlar. Kilo almamak için yağlı, şekerli, unlu gıdalardan uzak duran aşıklar, spor yaparak formda kalmaya çalışırlar. Birine aşık olduğumuzda kalp daha hızlı atıyor, daha hızlı nefes alıp veriliyor ve vücutta daha fazla kan pompalanıyor. Böylece beyin ve diğer organlarda daha rahat, daha verimli çalışıyor. Dolayısıyla aşk insanı gençleştiriyor. Aşk yaşa bakmadığınıda vurgulamak gerekiyor.Yaş almış  bir insanda aşık olduğunda aynı reaksiyonlar gösteriyor ve daha yavaş çalışan, daha az kan pompalayan kalp daha hızlı kan pompalamaya başlıyor. Dolayısıyla bu kalp ve beyin arasındaki mucizevi etkileşim insanın daha sağlıklı yaşaması için enerji oluşturuyor. Vücudun kendi ürettiği hormonların artışı ile bir şekilde kalp daha verimli çalışıyor , tüm vucut bir değişim yaşıyor. Birtakım biyolojik ve kimyasal sırları olan aşk ; hasta olunduğunda bile aşıkların daha hızlı iyileşmesine olanak sağlamaktadır. Bunun nedeni aşık bir kalbin vücutta daha fazla kan pompalamasının yanı sıra , bağışıklık sisteminin aşık olma durumunda  daha güçlü olması sayesindedir.

Aşkı hakkıyla yaşamayanlar  daha depresif olup, bu durumda  kalp krizi geçirme riskleride  depresif olmayanlara a göre 4 kat daha artmaktadır. Aynı zamanda acı veren, karşılıksız aşk ve dozunu aşan aşk heyecanı ise vücut adrenalin seviyesini normalden fazla yükselterek kalbe zarar vermekte, kişinin  sosyal yaşantısınada ciddi darbe vurmaktadır.

Vücudun çalışma sistemi üzerinde çok önemli etki yaratan duygularımız;  olumsuz ve güçlü olduklarında kontrolsüz ve fazla miktarda adrenalin salgılanmasına yol açarak kalp üzerine yoğun bir şekilde baskı oluşturmaktadır. Bunların sonucu olarakta, kişinin  takvim yaşından fiziki olarak sekiz yıl daha yaşlı olmasına yol açabilmektedir.

Evlilik aşkı öldürürmü?

Vücudumuzda salınımı artan dopamin hormon seviyeleri insana enerji verip, mutlu ve canlı olmasını sağlamaktadır. Aşkla birlikte dopamin hormonunun artışı ve kalbin daha güçlü olması sağlanmaktadır. Çalışmalarda ; mutlu olan ve ilişkileri sağlıklı yürütülen 20 yıllık evli çiftlerde  seneler içerisinde dopamin düzeylerinin hala yeni aşıklarda olduğu gibi yüksek seviyelerde korunduğu tespit edilmiştir.Kişiye  sevdiğinin fotoğrafı gösterilip, alınan beyin görüntüleri incelendiğinde ve  beyinle ilgili bir takım kimyasal incelemeler yapıldığında sevdiği kişinin fotoğrafını görenlerde, beynin bazı kimyasal maddeleriyle beraber dopamin, adrenalin ve endorfin seviyelerinde ciddi bir artış gözlemlenmiştir.. Bu bilimsel araştırmada bulunan başka bir sonuçta, 20 yıllık evliliklerin sonunda birbirini sevdiğini söyleyen çiftlerde ve yeni aşık olan kişilerde birbirine çok benzer dopamin aktiviteleri gözlemlenmiş olmasıdır.

Sağlıklı ve sosyal alt yapısı olan ilişkilerin yürütüldüğü uzun evliliklerde yapılan incelemeler ; evliliğin aşkı öldürmediğini öngörü olarak hormon düzey sonuçlarıyla açıklanmıştır.

Ayrıca yapılan başka araştırmalardada ;  aşkla yapılan, sağlıklı , sevgi dolu evlilikler insan ömrünü uzattığını göstermektedir. Bu oran kadın ve erkeğe göre değişiklik göstermekte olup evlilik erkeklerin ömrüne 7 yıl, kadınların ömrüne ise 2 yıl katmaktadır. Sağlıklı evliliğe ve birlikteliğe sahip  çiftlerde kalp krizi ve kalp krizinden ölüm ihtimali de azalmaktadır. Tam tersi durumlarda ise sevilen kişi kaybedildiğinde ya da ayrılık yaşandığında kalp krizi oranlarında yaklaşık 21 kat artış olmakta , kalp hastalığından  ölüm riskide ciddi bir şekilde artmaktadır.

Kırık kalp sendromu

Yoğun stres, üzüntü gibi durumların ardından, adrenalin miktarının artması, yoğun bir şekilde  kalbe stres yükünün binmesine bağlı kalbin zorlanması ve buna bağlı göğüs ağrısı, nefes darlığı, kol ağrısı , terleme gibi kalp krizi bulguları göstermektedir. Sıklıkla kadınlarda görülen kırık kalp sendromu ; kalp damar hastalıkları olmamasına rağmen içinde bulunulan stres yükü nedeniyle kalbe binen travmatik yükün artmasıyla  kalp krizine benzer klinik oluşturmaktadır.Tüm kalp krizi kliniği olan olguların % 2 sinin kırık kalp sendromu olduğu bildirilmektedir.Rapor edilen hastaların % 90 nı kadın olup büyük çoğunluğuda menapoz sonrası bayanlar oluşturmaktadır.

PLATONIK AŞK VE KALP SAĞLIĞI
Sevgiliye kavuşmanın olmadığı platonik aşk ; kişinin kendi dünyasında kurguladığı ve yaşadığı tek taraflı aşktır. Kişi için ayrıcalıklı , bireysel sürdürülebilir olmayan bir mutluluktur. Platonik aşkta sevgiliye kavuşma olmadığından bir yanlışlık yapma riski ve  kötü sonuçlanan fiziksel aşkta  görülen hayal kırıklığı yaşanmamaktadır. Sadece tek taraflı  duygu olarak yaşanan platonik aşkın ; bireyi bir süre içinde olsa  mutlu etmesinin hem genel hemde  kalp sağlığı açısından yararları olmakla birlikte tersi durumlarda kişi psikolojisiyle bağıntılı olarak gelişebilmektedir.

 Yinede güzel ve karşılıklı bir aşk, sağlam bir ilişki ve mutlu bir evlilik sağlığımızın ve özelliklede kalbimizin  en iyi ilacı, en iyi destekçisidir. Aşkların değişik şekilde tazelenmesi, harekete geçirilmesi, gündelik yaşam maratonundan çıkarılması 14 Şubat sevgililer gününde  sevenlerin birbirlerine verecekleri en güzel hediyedir.

img
×
whatsapp-gorsel-2023-05-28-saat-110933m