KALP KAPAK HASTALIKLARI

Kalp Kapak Hastalıkları

Kalp kapaklarındaki lezyonlar yetmezlikler, darlıklar ( Değişik seviyelerde darlıklar olabilir kapak seviyesi, kapağın altı nda veya kapağın üstünde bir bölgede darlıklar olabilir.  Doğuştan,  kapağın hiç gelişmediği kapak atrezisi denilen durumlarda olabilir) veya  kapaktaki lezyon aynı anda hem yetmezlik  hemde darlık şeklinde kombine lezyonlar olabilirler.

Devamını Görüntüle

Aort Kapak Yetmezliği

Aort kapak yetmezliği; Aort kapağının çeşitli patolojilere bağlı olarak diastolde  tam olarak kapanamamasına bağlı olarak , sistolde aort içerisine pompaladığı kanın bir kısmının sol ventriküle geri kaçması halidir. Sol ventrikülün çıkış yolu olan aort kapağının yetmezliği  aort kapak  yaprakcıklarındaki patolojilere bağlı olabileceği gibi  yaprakcıklar dışında aortun kökünü ilgilendiren patolojilerede bağlı olabilirler.

Devamını Görüntüle

Aort Kapak Darlığı

Yetişkinlerde aort darlığının (AD) en sık rastlanan nedeni yaşlılıkla  aort kapak yaprakçıklarında hareketsizlik yapan dejeneratif kalsifikasyondur.  Aortada kalsifikasyon  yaşlılıkla birlikte ileri derecede artmaktadır. 85 yaşındaki insanların yaklaşık yarısında  aort  kalsifikasyonlarına rastlanır , ancak bu yaşta %5 kadar klinik olarak önemli aort darlığı vardır. Aort darlığı yaşlılığa bağlı dejeneratif darlık dışında birçok nedene bağlı olarakta karsımıza çıkar.

Devamını Görüntüle

Yapay Kalp Kapağı Olan Hastaların İzlenmesi

Kalp kapak ameliyatından sonra her hastanın istifadeleri değişik olur. Bu durum hastanın ameliyat olduğu andaki hastalığın evresi, pulmoner hipertansiyon durumu, takılan kapaklar ve kapak sayıları, ek ve ihmal edilmiş, kalan kapak lezyonları ve koroner lezyonları gibi birçok faktörlere bağlıdır. Uygun evrede, ameliyat zamanını geçiktirmeden ameliyat olan hastaların yararlanımı son derece iyidir ve bu hastalar  cok iyi ve sorunsuz bir yaşama kavuşurlar.

Devamını Görüntüle

Mitral Kapak Yetmezliği

Mitral kapak yetmezliği kalpte sol kulakçıkla sol karıncığı ayıran mitral kapağıp tam kapanamadığı bir kapak hastalığıdır. Mitral kapağın biçimini bozan yapısal lezyonlar sonucunda ortaya çıkar ve bu durumda “organik” mitral kapak yetmezliği olarak anılır. Ayrı bir tip olan  fonksiyonel  mitral kapak yetmezliğinde ise sol karıncığın genişlemesi sonucunda sol kulakçıkla sol karıncığı ayıran delik genişlemiştir.

Devamını Görüntüle

Kalp Kapak Ameliyatı Olacağım

Protez kapakların kullanım alanına girmesi kalp kapak hastaları için çok büyük bir gelişme olmuş ve tadavi şansı bulamayan bir çok hastanın ameliyat edilerek sağlığına kavuşturulması mümkün olmuştur. Buna rağmen dünyada üretilmiş olan yapay kapakların hiçbirisi insanın yaratılıştan var olan sağlıklı kapağının yerini tutamaz. Halen ideal kapağı yapma çalışmaları çok yoğun bir şekilde devam ediyor olup doku ve gen mühendisliği  çalışmaları sonunda her insan için gerektiğinde  kendi hücrelerinden  çoğaltılarak kapak üretme noktasına gelmiştir.

Devamını Görüntüle

Mitral Kapak Darlığı

Mitral kapak, kanın sol kulakçık­tan sol karıncığa akışını düzenleyen iki kanatlı bir kapaktır. Kapak açılınca kan sol kulakçıktan sol karıncığa akar;  kapandığı zaman kan akımı durur.  Mitral kapağın darlık ve yetmezlik türünde iki farklı bozukluğu olabilir. Klinik uygulamada mitral bozukluğun saf yetmezlik ya da saf darlık biçimlerine de rastlanır, ama olguların büyük çoğunluğunda iki bozukluk bir arada görülür.  Ancak g enellikle bunların biri öbürüne ağır basar.

Devamını Görüntüle

Mitral Kapak Prolapsusu

Mitral kapak prolapsusu (MVP), halk arasında kapakta sarkma , çökme gibi isimlerle bilinmektedir. Toplumda insanların yaklaşık olarak %10’unda değişik düzeylerde prolapsus görünür.  Ancak hastaların çoğu tamamen asemptomatiktir ve  tesadüfen başka amaçla yapılmış Ekokardiyografi incelemelerinde tespit edilirler. Bu hastalıkta kalp kasıldığında yani sistolde atriyuma doğru kapanan  mitral kapağın yaprakcıklarının bir kısmının veya tamamının sol atriyuma doğru çökmesidir.

Devamını Görüntüle

Kombine Kapak Hastalıkları

Kapak hastalarının çoğu karşımıza bu şekilde gelir  tek bir kapakta tek bir patoloji ile gelen hasta sayısı çok çok enderdir.  Bu hastarda Genellikle birden fazla kapakta problem olsada veya bir kapakta kombine bir lezyon olsada patolojinin birisi daha baskın haldedir. Bu hastalıklardaki davranış biçimleri makalede kısaca özetlenmiştir.

Devamını Görüntüle
img
×