AYAK ATARDAMARI TAM TIKALI HASTALARDA AMELİYATSIZ TEDAVİ ŞANSI

 ABD Dışında İlk Defa Türkiye’de Uygulandı

Ayak Atardamarı Tam Tıkalı Hastalarda Ameliyatsız Tedavi Şansı

Prof. Dr. Özalp Karabay ayak atardamarları yüzde 100 tıkalı olan hastalarda cerrahi müdahale (bypass) yapılmadan, şu ana kadar ABD’de ve ABD dışında sadece ülkemizde uygulanan yeni bir teknikle damar açılmasının sağlandığını söyledi.

Yeni Bir Teknoloji

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özalp Karabay,  yöntemin ABD dışında sadece ülkemizde ve ilk olarak da Ege Bölgesi’nde uygulandığını belirterek “ bu yöntem tam tıkalı ayak atardamarlarının gelişen teknolojik ilerlemeler ile açılmasını, kan dolaşımının sağlanmasını, ayakta kangren oluşumunu ve ayağın ampute edilmesini ( kesilmesini) büyük ölçüde ortadan kaldırılmasını sağlayan yeni bir teknolojik girişimdir.” dedi.  

 

FDA Onaylı

Prof. Dr. Özalp Karabay “ Diz üstü bölgesindeki atardamar tıkanıklıkları için özel üretilen ve FDA onayı olan Wildcat katateri, diz altı bölgesinde ise tıkalı damara açmaya uygun incelikte bu bölge için özel üretilen yine FDA onaylı Kittycat kataterleri damar açma işleminde başarıyla kullanılmaktadır.” diye konuştu.

 

ABD Dışında İlk Kez Türkiye’de

Prof. Dr. Özalp Karabay, “ Ülkemizdeki değişik merkezlerden konusunda uzman 50 Kalp Damar Cerrahının katılımıyla bir toplantı düzenledik. Yapılan toplantıda ABD’den gelen Dr. Arjun DESAI başkanlığındaki 5 kişilik uzman ekip ile birlikte damar tıkanıklıkları konusunda yaptığımız bilimsel sunulardan sonra Dr. Arjun Desai başkanlığındaki 5 kişilik uzman ekip ile aralarında benim ve Doç. Dr. Serdar Bayrak’ın da bulunduğu ortak çalışma ile yöntemi aynı gün 3 olguda uyguladık. 2015 Temmuz ayından bu yana aynı yöntemi yaklaşık 162 hastaya uyguladık ve gayet başarılı sonuçlar aldık.” dedi.

 

Açık Ameliyata Alternatif Yöntem

Prof. Dr. Özalp Karabay; “ Periferik Arter Hastalığı olan hastalarda uygulamaya başladığımız bu teknoloji ile hastalara açık ameliyata alternatif, modern tıbbın gelişmelerine paralel olarak damarda tam açılmayı sağlayan yeni bir yöntem olarak uyguluyoruz. Bu teknoloji ile birçok hasta eski sağlığını tekrar kazandı” diye konuştu.  

 

Peki Nasıl Uygulanır?

Yöntemin uygulanış şeklini anlatan Prof. Dr. Karabay şunları söyledi. “ Yöntem kasıktan girilen küçük bir delikten kataterin ilerletilip tıkalı alana gelindiğinde, kataterin motorlu sistemi ile tıkanıklığın açılmasına dayanıyor. Hasta ertesi gün taburcu edildiği için hastanın hastanede kalış süresi kısalmakla birlikte, işlem sonrası tıkalı ayak damarlarının tam açılması ile hastanın günlük yaşam kalitesi de belirgin olarak artmaktadır. Bu yöntemi diğer periferik aterektomi kataterlerinden farklı kılan özellik ise; genel anesteziye gerek olmadan lokal anestezi ile ayaklarındaki atardamarı yüzde100 tıkalı olan ve hiçbir girişim ile açılamayan hastalara uygulanabilmesi, damarın tam açılarak kan dolaşımının cerrahi gerektirmeden sağlanmasıdır. 

img
×
whatsapp-gorsel-2023-05-28-saat-110933m