PERİFERİK DAMAR HASTALIĞI

Derin Ven Trombozu Ve Kanser

Venöz tromboembolizm (VTE), kanser hastalarındaki ölümlerin ikinci en sık nedenidir. Kanserli hastalar, 4-7 kat artmış VTE riskine sahiptirler ve bu hastalarda VTE kötü prognoz göstergesidir. Kanser ve VTE arasındaki ilişki, kanser tarafından tetiklenen koagülasyon artışına bağlanmaktadır. Kanser ilişkili VTE tedavisinde başarısızlık sıklığı yüksektir. Bu hastalarda warfarin tedavisi yüksek kanama ve nüks VTE oranına neden olmaktadır.

Devamını Görüntüle

Periferik Damar Hastalığı

Genel olarak ayak damarlarının tıkanıklığı olarak tarif edeceğimiz Periferik damar hastalığı, kalp ve beyin dışındaki tüm kan damarlarının(atardamar) hastalıklarını ifade eder.En sık neden ateroskleroz yani damar sertliğidir.Genelde 50 yaş üzerindeki erkeklerin %5-15, 70 yaş üzerinde ise % 20 den fazla oranda periferik damar hastalığı bulunur. Önemli bir özelliği sessiz seyretmesi olup ; periferik arter hastalığına sıklıkla koroner damar hastalığı ve şah damar hastalığı eşlik ettiğinden , bu hastalık tablolarına bağlı olarak ciddi sorunlar ve hayati risk taşımaktadır.

Devamını Görüntüle

Diyabetik Ayak

Toplumda Şeker hastalığı olarak bilinen Diyabet;  birtakım sağlık sorun ve sorumluluklarını beraberinde getiren , yaşam boyu süren önemli  bir hastalıktır. Şeker hastalarının ayaklarında değişik biçimlerde ortaya çıkan lezyon ve yaralar olarak tanımlanabilen  Diyabetik ayak ; diyabetin en ciddi ve en ağır istenmeyen komplikasyonlarından biridir.

Devamını Görüntüle
img
×