VARİS TİPLERİ NELERDİR?

Vücudumuzda değişik bölgelerdeki toplar damarlarda oluşabilen varisler bulundukları organa/yere göre çeşitlilik gösterirler:
A) VULVAR VARİS : (Kadın genital organlardaki varis):
 
Bu varislerin oluşum nedenleri ve tadavisi bacak varisleri gibi yapıldığından konumuza dahil edildi. 
B)  ÖSEFAGUS (yemek borusu) VARİSİ: Sebepleri, oluşumu ve tedavisi tamamen farklıdır ve mutlaka değerlendirilmeye alınmalıdır. C) VARİKOSEL: Testislerin toplar damarlarında genişleme şeklinde olan bir tür varistir; sebebi ve tedavisi bacak varislerine benzemektedir. Uzmanlık alanımıza girmediğinden bahsedilmeyecektir. D) HEMOROİD: Her nekadar son dönemde hemoroidde asıl problemin damar genişlemesi değil daha çok taşıyıcı bağ dokusunda zayıflık ve hasar olduğu kabul edilsede makat bölgesindeki toplar damarlardaki genişleme varis tanımlamasına uymaktadır. E) BACAK VARİSLERİ: Yerçekimi etkisi ile bacaklarda daha sık rastlanan varisler değişik şekillerde karşımıza çıkar:  

1. Spider anjiomları ve telenjiektaziler: Örümcek ağını veya yıldızı andıran, ciltte yüzeyel yerleşim gösteren, 1 mm veya daha az çaptaki varislerdir. Elle hissedilmezler. Mavi veya kırmızı çizgisel renk değişiklikleri olarak görülürler. Bu çizgisel oluşumlar tüm bacağı sarabilirler.

Spider anjiomları ve telenjiektaziler

2. Retiküler varisler: Ciltten hafif kabarık, çapları 4 mm’ den küçük olan mavi, mor renkli, elle hafifçe hissedilebilen varislerdir.

Kombine tipler

3. Yüzeysel ana varisler: Elle ve gözle kolayca fark edilebilen, 4 mm’den büyük çaplı, cilt altında seyreden varislerdir.

Retiküler varisler

4. Büyük Toplar Damar Varisleri: Büyük ve küçük safen venleri denilen büyük toplar damarların seyirleri boyunca görülen büyük, geniş kıvrımlar oluşturan ve damarın kendine ait yeşilimsi renginin yansımasının görüldüğü varislerdir.

Yüzeysel ana varisler

5. Derin Varisler: Toplar damar sisteminde derinden seyreden, yani buzdağının altından kaynaklanan varislerdir.

Büyük Toplar Damar Varisleri

6. Kombine tipler: Birkaç değişik varis tipinin bir arada bulunmasıdır.

Derin Varisler

img
×
whatsapp-gorsel-2023-05-28-saat-110933m